Petr Pavel, český prezident, vyzval NATO k důraznějším krokům vůči Rusku. Navrhuje asimetické opatření, jako je odpojení internetu či obrané akce proti rusko-militarizovaným agresím. Rusové prý chápou jen jazyk síly. #NATO#Pavel#očesku
Zakladatel údajného think tanku EUR-MED Ramy Abdu je jmenovaný v obžalobě italského soudu. Proč? Protože úřady vyšetřují jeho bratra v souvislosti s masivní kampaní na výběr humanitárních dávek na pomoc Palestincům. Ukázalo se ale, že peníze tekly do kapes teroristům z Hamásu. #EURMED#RamyAbdu#Hamas#IT#PS
0
0
ТСН.ua
@tsn.ua · 22.5.2026
Prezident Česka Petr Pavel vyzývá NATO k tvrdému a asymetrickému odpovědi na agresivní jednání Ruska. Upozorňuje na nutnost změny přístupu a přechod od diplomatických jednání k reálným sankcím, aby se zabránilo dalšímu oslabování Alianční bezpečnosti. #NATO#PetrPavel#očesku
Že dneska Kateřina Konečná protestovala v Brně proti srazu sudetoněmeckého landsmanšaftu, mě uklidnilo.
Kdyby tam radostně pobíhala s vlaječkama a smála se, tak by to znamenalo, že přijeli Rusáci. #protest#Brno#sudeteněmeckýlandsmanschaft
121
7
Andreas Papadopulos
@andreas_ppdp · 22.5.2026
🇶🇦 Katarská delegace jedná v Teheránu s íránským ministrem zahraničí Abbásem Araghčím, uvedl mluvčí íránské diplomacie Esmaeil Baghaei.
Podle Reuters má Katar pomoci s dohodou mezi 🇺🇸 USA a 🇮🇷 Íránem, hlavním mediátorem ale dál zůstává 🇵🇰 Pákistán. Jednání se soustředí na #Katar#Írán#Diplomacie#QA#IR#US#PK
1
0
PE
PetrHolec
@PetrHolec · 22.5.2026
Milej hnědej strejda Bernd si v Brně zatleskal, jaký kolaboranty zase z Čechů jménem @prezidentpavel, @Vystrcil_Milos a pražských opomédií v čele s @JindrichSidlo2 udělal. Sehr gut, Bernd🤟 https://t.co/LzuH6OhGLL#Brno#politika#Česko
134
12
Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje
@aktualne.cz · 22.5.2026
V Southamptonu se koná emotivní soudní proces o smrti osmnáctiletého studenta Henryho Nowaka, který byl loni pobodán a poté policií spoután místo aby bylo zasaženo proti útočníkovi, přičemž obžalovaný tvrdí, že jednal v sebeobraně, což vyvolalo kritiku postupu policie a pozornost i na sociálních sítích, kde se k případu vyjádřil i Elon Musk. #vražda#policie#VelkáBritánie
To, že tolik lidí věří, že nám sudetští Němci chtějí škodit a my jsme byli v právu, když jsme jsme vyhnali, je výsledek roků práce propagandy a dezinformací.
To, že tolik lidí věří, že Izrael je v právu, když vyhnal lidi z jejich domovů a nyní je okupuje a škodí jim, je výsledek #dezinformace#propaganda#historie#CZ#IL
0
0
Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje
@aktualne.cz · 22.5.2026
Páteční program v Brně ukázal kontrast mezi protesty proti sudetoněmeckému sjezdu, zejména s důrazem na historické křivdy a politické narážky, a veselou atmosférou na Moravském náměstí, kde se konala folklorní slavnost s hudbou a pijáckou kulturou, kde Češi a Němci společně oslavovali ve zdánlivě přátelském duchu. #Brno#sudetštíNěmci#protest
M.Chodorkovskij, jedna z nejvýraznějších osobností ruského exilu, formuloval 10 bodů pro ruskou exilovou opozici, píše @AlexandrMitrofa. Čte se to jako výborný politic. program. Chodork. uzavírá:
„Nevíme, kdy se otevře okno příležitostí. Ale víme přesně, že až se otevře a my #Chodorkovskij#ruskýexil#politickýměnění#RU
0
0
Poslední skaut™
@Posledniskaut · 22.5.2026
Francie: Do konce roku rozhodneme o možném stíhání Andreje Babiše kvůli praní špinavých peněz a daňovému úniku.
Andrej Babiš: A třeba o Explosii byste zájem neměli? #Babiš#praníšpinavýchpeněz#daňovýúnik
195
21
Novinky
@novinky.cz · 22.5.2026
Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil záměr odvetného úderu na Ukrajinu po útoku na studentský internát v okupované Luhanské oblasti, který obvinil Kyjev jako teroristický čin, zatímco Ukrajina odmítla obvinění a tvrdila, že jejím cílem byla vojenská jednotka. #Ukrajina#Putin#VálkaNaUkrajině
Magyar začíná měnit ústavu. Zakáže Orbánovi být znovu premiér, stát si bere zpět univerzity a majetek politických neziskovek.
Poslanci strany Tisza předložili první tři změny ústavy. První z nich zakazuje komukoli být ve funkci premiéra Maďarska více než 8 let (ani s přestávkami). Platí pro období od roku 1990 dále, tedy znemožňuje Viktoru Orbánovi stát se znovu premiérem Maďarska.
Dále se ruší část ústavy, dle které se zřizoval Úřad pro obranu národní suverenity, skrze který vláda postihovala neziskové organizace či média. Tento úřad chce Tisza zrušit, změna ústavy je první krok. Fidesz v roce 2023 do ústavy napsal: "Ochrana ústavní identity a křesťanské kultury Maďarska je povinností všech orgánů státu“. Tuto ochranu ústavní identity země zajišťuje “orgán zřízený ústavním zákonem”, právě ten se teď zruší.
Třetí bod je ústavní změna, která umožní rozpuštění nadací, do nichž Orbánova vláda převedla 22 maďarských univerzit a další státní majetek. Jde o zvláštní právní struktury, většina z nich byla založena státem, ale zakládající práva pak byla převedena na dozorčí rady těchto nadací, v nichž seděli lidé z Fideszu. Některé z těchto nadací však vznikly přerodem ze soukromých nadací a vložili do nich majetek i Orbánovi blízcí miliardáři, takže kromě dříve státního majetku je v nich i soukromý. To je třeba případ neziskovky Matthias Corvinus Collegium, která od státu dostala 10 % akcií firem MOL a Gedeon Richter. U organizací tohohle typu se dá čekat, že majetek vložený soukromníky se vrátí soukromníkům a bývalý státní majetek se vrátí státu.
V odůvodnění téhle změny ústavy se píše, že "Vyvedení veřejného majetku a zakladatelských práv bylo výsledkem zneužití zákonodárné moci." A dále ještě že novela „jednoznačně vyjasňuje, že ačkoli jsou veřejně prospěšné nadace soukromoprávními subjekty, jejich majetek je národním majetkem.“ Fidesz o téhle novele tvrdí, že je v rozporu s právním státem převádět zpět na stát majetek, který z něj byl vyveden.
Všechny tyhle majetkové posuny byly fixované ústavní většinou, proto je Tisza bere zpět rovněž změnou ústavy. #Maďarsko#Ústava#Politika
249
16
Martin Bartkovský
@bartkovskym · 22.5.2026
Máme na stáncích moc hezké číslo. Ignorujeme pěnu dní a do detailu se díváme, jak se z Česka stává Agrofertsko. Kolik si z naší země ukrojí premiér ve střetu zájmů? Nejen to zjistíte v aktuálním Reflexu. Neveselé, ale důležité čtení. Stejně jako rozhovor s Šimonem Pánkem o životě českých neziskovek, které ročně šetří 100 miliard státu, ale musí za to od něj poslouchat urážky. #ČeskáRepublika#Politika#Neziskovky
135
26
Martin Ehl (also @martinehl.bsky.social)
@MartinCZV4EU · 22.5.2026
"Válku na 🇺🇦 ukončí někdo jiný než Putin." "Na summitu NATO v Ankaře bude mít každý lídr na projev tolik minut, kolik dává jeho země na obranu." "Debatou o vojácích USA v Polsku jsme zmátli Putina." @sikorskiradek je v debatě na #Globsec2026 ve formě. https://t.co/iHWrebf0bK#VálkaUkrajina#NATO#Globsec2026#UA#TR#US#PL
0
0
Jan Skopeček
@Jan_Skopecek · 22.5.2026
Tak ještě že v té jinak žádoucí privatizaci státních firem má vláda v době zhoršené bezpečnostní situace správně nastavené priority a chce raději prodat výrobce výbušnin, než státní pivovar Budvar. 🙈 #privatizace#bezpečnost#Budvar#CZ
1
1
ProstěBlond 🇨🇿 🇺🇸
@ProsteBlond · 22.5.2026
Blíží se konec školního roku (achich ouvej).
Od příštího týdne jdeme každý s naší Route book na dispečink.
Je potřeba to projít, říct když třeba někde jedeme trochu jinak než je dáno, jestli máme malé změny v zastávkách, které děti jsou sice v seznamu, ale nejezdí.
Ať ví jak to dát do kupy na příští školní rok.
Achich ouvej.
A až v srpnu se dozvím, jestli mi moje trasa zůstane nebo ne.
Užívám si každý den. Ten rozdíl v tom když jsem s nimi začínala a teď. I ta middle school je vlastně ok.
Spoustu jet neměli stejného řidiče víc než jeden školní rok.
Někdy to bylo i víc řidičů za rok.
Chci zůstat. Chci pokračovat. A nevím jestli to půjde.
Včera odpoledne zas elementary děti seděly kde chtěly ( a teda i odpoledne předtím, ale o tom mluvit nebudeme. A vůbec jsem na ně nehoukla "You are playing me like a fiddle!")
Pustila jsem tam písničky z pohádek. Frozen, Toy story, Lví Král...
A autobus zpíval. A bylo to super.
Nechci jít na jinou trasu. Opravdu to pomyšlení bolí.
Mám tam kluka.
Nemá rodiče. Je "problémový". A když měl dostatek zápisů, přišel za mnou člověk co to má na starosti a zeptal se mě, jestli ho má z busu suspendovat.
Řekla jsem že ne. Nechci. Co to vyřeší? Chci ať má stabilitu. Podporu. Všichni to chceme. Vyhodit ho nevyřeší nic. Není nebezpečný. Nikoho nenapadá. To by byla jiná písnička.
Jen je prostě...
Místo toho jsem ve skupinovém emailu s jeho učitelem (a supervisor učitele a můj supervisor) a řešíme každý horší den. Ale i každý opravdu dobrý den. Jednou za čas s ním učitel přijde k autobusu. A já chválím jaké dělá pokroky a to co bylo je minulost. Třeba i jen minulost z uplynulého týdne.
Mluvím s ním.
Mám ho ráda, nebudu kecat. Záleží mi na něm.
Chci zůstat.
Chci ať má jistotu v tom, že má každý den stejného řidiče.
Vím že to zní jako blbost. Možná. Je to jen krátký čas dvakrát denně. Od pondělí do pátku.
Ale jsem tam a chci tam být. #školství#děti#podpora
100
2
Jura Háček 🇨🇿🇪🇺🇺🇦 (jirka maso :)
@jura_haczek · 22.5.2026
Po státní hymně se protestující v Brně rozhodli přidat ještě i slovenskou sloku.
Vynikající provedení.
Stádo ovcí by to nezazpívalo lépe.
😂😂 https://t.co/U1eoM8xK1G#protest#Brno#hymna
129
1
Jan Skopeček
@Jan_Skopecek · 22.5.2026
Při projednávání EET ve Sněmovně přijdeme s pozměňovacím návrhem, aby se EET netýkala malých živnostníků a podnikatelů s obratem do 2 mil. Kč.
Vláda navrhuje limit pouze 1 mil. Kč, což je zoufale málo. Nemá smysl regulovat a ukontrolovat ty nejmenší podnikatele k “smrti”, a pak https://t.co/TINqjnEiu4#EET#živnostníci#podnikání#CZ
0
0
Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje
@aktualne.cz · 22.5.2026
Ukrajinští inženýři úspěšně vyvinuli levné a inovativní řešení pro své drony, které pomocí horkovzdušných balonů vynášejí drony do výšky 8000 metrů, čímž je činí neviditelnými pro ruské radary a umožňují jim provádět útoky za frontovou linií s minimální spotřebou energie. #ukrajinskédrony#horkovzdušnébalóny#protileteckáobrana