M.Chodorkovskij, jedna z nejvýraznějších osobností ruského exilu, formuloval 10 bodů pro ruskou exilovou opozici, píše @AlexandrMitrofa. Čte se to jako výborný politic. program. Chodork. uzavírá:
„Nevíme, kdy se otevře okno příležitostí. Ale víme přesně, že až se otevře a my #Chodorkovskij#ruskýexil#politickýměnění#RU
0
0
Poslední skaut™
@Posledniskaut · 22.5.2026
Francie: Do konce roku rozhodneme o možném stíhání Andreje Babiše kvůli praní špinavých peněz a daňovému úniku.
Andrej Babiš: A třeba o Explosii byste zájem neměli? #Babiš#praníšpinavýchpeněz#daňovýúnik
195
21
Novinky
@novinky.cz · 22.5.2026
Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil záměr odvetného úderu na Ukrajinu po útoku na studentský internát v okupované Luhanské oblasti, který obvinil Kyjev jako teroristický čin, zatímco Ukrajina odmítla obvinění a tvrdila, že jejím cílem byla vojenská jednotka. #Ukrajina#Putin#VálkaNaUkrajině
Magyar začíná měnit ústavu. Zakáže Orbánovi být znovu premiér, stát si bere zpět univerzity a majetek politických neziskovek.
Poslanci strany Tisza předložili první tři změny ústavy. První z nich zakazuje komukoli být ve funkci premiéra Maďarska více než 8 let (ani s přestávkami). Platí pro období od roku 1990 dále, tedy znemožňuje Viktoru Orbánovi stát se znovu premiérem Maďarska.
Dále se ruší část ústavy, dle které se zřizoval Úřad pro obranu národní suverenity, skrze který vláda postihovala neziskové organizace či média. Tento úřad chce Tisza zrušit, změna ústavy je první krok. Fidesz v roce 2023 do ústavy napsal: "Ochrana ústavní identity a křesťanské kultury Maďarska je povinností všech orgánů státu“. Tuto ochranu ústavní identity země zajišťuje “orgán zřízený ústavním zákonem”, právě ten se teď zruší.
Třetí bod je ústavní změna, která umožní rozpuštění nadací, do nichž Orbánova vláda převedla 22 maďarských univerzit a další státní majetek. Jde o zvláštní právní struktury, většina z nich byla založena státem, ale zakládající práva pak byla převedena na dozorčí rady těchto nadací, v nichž seděli lidé z Fideszu. Některé z těchto nadací však vznikly přerodem ze soukromých nadací a vložili do nich majetek i Orbánovi blízcí miliardáři, takže kromě dříve státního majetku je v nich i soukromý. To je třeba případ neziskovky Matthias Corvinus Collegium, která od státu dostala 10 % akcií firem MOL a Gedeon Richter. U organizací tohohle typu se dá čekat, že majetek vložený soukromníky se vrátí soukromníkům a bývalý státní majetek se vrátí státu.
V odůvodnění téhle změny ústavy se píše, že "Vyvedení veřejného majetku a zakladatelských práv bylo výsledkem zneužití zákonodárné moci." A dále ještě že novela „jednoznačně vyjasňuje, že ačkoli jsou veřejně prospěšné nadace soukromoprávními subjekty, jejich majetek je národním majetkem.“ Fidesz o téhle novele tvrdí, že je v rozporu s právním státem převádět zpět na stát majetek, který z něj byl vyveden.
Všechny tyhle majetkové posuny byly fixované ústavní většinou, proto je Tisza bere zpět rovněž změnou ústavy. #Maďarsko#Ústava#Politika
249
16
Martin Bartkovský
@bartkovskym · 22.5.2026
Máme na stáncích moc hezké číslo. Ignorujeme pěnu dní a do detailu se díváme, jak se z Česka stává Agrofertsko. Kolik si z naší země ukrojí premiér ve střetu zájmů? Nejen to zjistíte v aktuálním Reflexu. Neveselé, ale důležité čtení. Stejně jako rozhovor s Šimonem Pánkem o životě českých neziskovek, které ročně šetří 100 miliard státu, ale musí za to od něj poslouchat urážky. #ČeskáRepublika#Politika#Neziskovky
135
26
Martin Ehl (also @martinehl.bsky.social)
@MartinCZV4EU · 22.5.2026
"Válku na 🇺🇦 ukončí někdo jiný než Putin." "Na summitu NATO v Ankaře bude mít každý lídr na projev tolik minut, kolik dává jeho země na obranu." "Debatou o vojácích USA v Polsku jsme zmátli Putina." @sikorskiradek je v debatě na #Globsec2026 ve formě. https://t.co/iHWrebf0bK#VálkaUkrajina#NATO#Globsec2026#UA#TR#US#PL
0
0
Jan Skopeček
@Jan_Skopecek · 22.5.2026
Tak ještě že v té jinak žádoucí privatizaci státních firem má vláda v době zhoršené bezpečnostní situace správně nastavené priority a chce raději prodat výrobce výbušnin, než státní pivovar Budvar. 🙈 #privatizace#bezpečnost#Budvar#CZ
1
1
ProstěBlond 🇨🇿 🇺🇸
@ProsteBlond · 22.5.2026
Blíží se konec školního roku (achich ouvej).
Od příštího týdne jdeme každý s naší Route book na dispečink.
Je potřeba to projít, říct když třeba někde jedeme trochu jinak než je dáno, jestli máme malé změny v zastávkách, které děti jsou sice v seznamu, ale nejezdí.
Ať ví jak to dát do kupy na příští školní rok.
Achich ouvej.
A až v srpnu se dozvím, jestli mi moje trasa zůstane nebo ne.
Užívám si každý den. Ten rozdíl v tom když jsem s nimi začínala a teď. I ta middle school je vlastně ok.
Spoustu jet neměli stejného řidiče víc než jeden školní rok.
Někdy to bylo i víc řidičů za rok.
Chci zůstat. Chci pokračovat. A nevím jestli to půjde.
Včera odpoledne zas elementary děti seděly kde chtěly ( a teda i odpoledne předtím, ale o tom mluvit nebudeme. A vůbec jsem na ně nehoukla "You are playing me like a fiddle!")
Pustila jsem tam písničky z pohádek. Frozen, Toy story, Lví Král...
A autobus zpíval. A bylo to super.
Nechci jít na jinou trasu. Opravdu to pomyšlení bolí.
Mám tam kluka.
Nemá rodiče. Je "problémový". A když měl dostatek zápisů, přišel za mnou člověk co to má na starosti a zeptal se mě, jestli ho má z busu suspendovat.
Řekla jsem že ne. Nechci. Co to vyřeší? Chci ať má stabilitu. Podporu. Všichni to chceme. Vyhodit ho nevyřeší nic. Není nebezpečný. Nikoho nenapadá. To by byla jiná písnička.
Jen je prostě...
Místo toho jsem ve skupinovém emailu s jeho učitelem (a supervisor učitele a můj supervisor) a řešíme každý horší den. Ale i každý opravdu dobrý den. Jednou za čas s ním učitel přijde k autobusu. A já chválím jaké dělá pokroky a to co bylo je minulost. Třeba i jen minulost z uplynulého týdne.
Mluvím s ním.
Mám ho ráda, nebudu kecat. Záleží mi na něm.
Chci zůstat.
Chci ať má jistotu v tom, že má každý den stejného řidiče.
Vím že to zní jako blbost. Možná. Je to jen krátký čas dvakrát denně. Od pondělí do pátku.
Ale jsem tam a chci tam být. #školství#děti#podpora
100
2
Jura Háček 🇨🇿🇪🇺🇺🇦 (jirka maso :)
@jura_haczek · 22.5.2026
Po státní hymně se protestující v Brně rozhodli přidat ještě i slovenskou sloku.
Vynikající provedení.
Stádo ovcí by to nezazpívalo lépe.
😂😂 https://t.co/U1eoM8xK1G#protest#Brno#hymna
129
1
Jan Skopeček
@Jan_Skopecek · 22.5.2026
Při projednávání EET ve Sněmovně přijdeme s pozměňovacím návrhem, aby se EET netýkala malých živnostníků a podnikatelů s obratem do 2 mil. Kč.
Vláda navrhuje limit pouze 1 mil. Kč, což je zoufale málo. Nemá smysl regulovat a ukontrolovat ty nejmenší podnikatele k “smrti”, a pak https://t.co/TINqjnEiu4#EET#živnostníci#podnikání#CZ
0
0
Aktuálně.cz - Víte, co se právě děje
@aktualne.cz · 22.5.2026
Ukrajinští inženýři úspěšně vyvinuli levné a inovativní řešení pro své drony, které pomocí horkovzdušných balonů vynášejí drony do výšky 8000 metrů, čímž je činí neviditelnými pro ruské radary a umožňují jim provádět útoky za frontovou linií s minimální spotřebou energie. #ukrajinskédrony#horkovzdušnébalóny#protileteckáobrana
Nebylo by od věci prodat do ciziny Babiše. Jenže kdo by ho chtěl kromě jeho příznivců v Česku? 🤔 #politika#Babiš#ČeskáRepublika
102
5
NE
Nezvaný host 🇨🇿
@nezvany_host · 22.5.2026
Andrej Babiš chce prodat státní firmu Explosii do francouzkých rukou. Identita tajemného kupujícího je zatím předmětem vášnivých debat pátrajícíh novinářů. https://t.co/s1ZPH5jvw7#Babiš#prodej#Česko
130
11
Pavel Ryska
@PavelRyska · 22.5.2026
Přesně - navíc v momentě, kdy máme u nás hned několik prudce rostoucích zbrojařů, jimž by zapadla do portfolia a kteří jsou ochotni bohatě zaplatit. Francie nikdy nikomu své zbrojaře neprodá, ale my jí máme prodávat muniční klenot?
Mimochodem možnost firmu zalistovat na pražské burze by také měla být zvažována, protože by široké veřejnosti dala možnost se na růstu tradiční české společnosti podílet. Stále se mluví o malém počtu titulů na pražské burze, ale když se výjimečně něco privatizuje, toto se ani nezvažuje. #zbrojníprůmysl#investice#privatizace
137
3
Seznam Zprávy
@seznamzpravy.cz · 22.5.2026
Americké ministerstvo obrany odtajnilo další část utajovaných složek o UFO, včetně 51 videí a sedmi zvukových nahrávek, což vyplývá z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa usilujícího o transparentnost v této oblasti. #UFO#mimozemskýživot#Pentagon
Prodej Explosie Francouzům je akt národní zrady a Babišova soukromého byznysu.
Andrej Babiš opět překonal sám sebe. V době, kdy Evropa čelí nejvážnější bezpečnostní krizi od druhé světové války, seriózně zvažuje prodej jednoho z nejdůležitějších českých strategických podniků — https://t.co/InXfLY8fpT#národnízrada#Babiš#prodejčerpalicen#CZ#FR
6
0
Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱
@kalousekm · 22.5.2026
@PavelRyska V časech válečných konfliktů si zkrátka umíme najít ty správné priority: Bojíme se zprivatizovat pivovar(Budvar), ale nebojíme se prodat jediného výrobce střelného prachu na našem území… #válečnékonflikty#priority#ekonomika
217
7
Deník N
@denikn.cz · 22.5.2026
V pracovních inzerátech se čím dál častěji objevují požadavky na AI kompetence, což může naznačovat, že firmy stále zdaleka nedokážou plně využívat umělou inteligenci na pracovišti, jak ukazuje nedávný výzkum Harvardu a MIT, který prokázal, že využití AI může zlepšit produktivitu, ale při složitějších úlohách se rozdíly v výkonu zaměstnanců s a bez AI mohou vyrovnat. #PráceAI#UměláInteligence#Kariéra
Česko se o víkendu připravuje na první tropický den letošního roku, kdy teploty pravděpodobně překročí 30 °C díky přítomnosti tepelné kupole nad Evropou, která přináší velmi teplý vzduch z Afriky. #teploty#tropickýden#počasí