Desítky tisíc Čechů se včera sešly v Praze, aby protestovaly proti vládnímu plánu na financování veřejnoprávních médií z rozpočtu. Kritici varují, že to ohrozí jejich nezávislost a umožní vládě větší kontrolu nad médii. Naše média patří nám! #Demokracie#očesku
Byla jsem na Kavčích horách, abych podpořila nezávislá a svobodná veřejnoprávní média. Nevzdávejme náš tlak, věřím, že vládní koalice nás nebude ignorovat. Nezávislá média jsou jedním z pilířů demokracie. Nenechme si je sebrat! https://t.co/OWSaad2mC2#NezávisláMédia#Demokracie#SvobodaTisku
101
14
Barchart.com
@barchart.com · 21.6.2026
Včera se v Praze sešlo tisíce lidí, aby protestovali proti plánu vlády Andreje Babiše na financování veřejnoprávních médií. Kritici varují, že by to ohrozilo jejich nezávislost. Média prý nepatří politikům, ale občanům! 🛡️ #Demokracie#SvobodaMédií#očesku
Poslanci TOP 09 navrhují snížit volební právo v komunálních volbách na 16 let, ačkoliv vláda tento návrh odmítla s odvoláním na potřebu širší veřejné debaty a obavy z možné manipulace mladých voličů, přičemž experti považují změnu za pozitivní krok k posílení demokracie. #VolebníPrávo#MladíVolí#Demokracie
Češka vláda plánuje zrušení RTV poplatků a převedení financování veřejnoprávních médií na státní rozpočet. Tímto krokem se obává omezování nezávislosti médií a možného politického vlivu. Protesty a štrajky zaměstnanců médií již začaly. #Demokracie#CzechRepublic#očesku
🇨🇿 Česká vláda schválila návrh zákona, který může ohrozit nezávislost veřejnoprávních médií. Kritici varují, že návrh povede k rozpočtovým škrtům a politickému vlivu. Protesty růst, občané se sjednocují za ochranu autonomie ČT a ČRo. #demokracie#mediálnínezávislost#očesku
Zkušenosti ze Slovenska i orbánovského Maďarska ukazují, že po zrušení poplatků může velmi rychle přijít omezení financování veřejnoprávních médií a jejich větší politická kontrola.
Proto budeme tento krok bránit všemi dostupnými demokratickými prostředky. https://t.co/2Rx0wRhEjH#mediálnípráva#demokracie#Slovensko#SK#HU
0
0
Kancelář prezidenta republiky
@hradmluvci · 18.6.2026
Prezident Pavel přijal dne 18. června na Pražském hradě předsedu hnutí STAN Víta Rakušana. Jednání se uskutečnilo na žádost předsedy hnutí. Diskuse se zaměřila na aktuální politickou situaci nebo fungování Poslanecké sněmovny. Součástí jednání byla rovněž otázka ochrany demokratických principů a institucí. Vít Rakušan v této souvislosti vyjádřil ochotu hnutí STAN podílet se na obraně nezávislosti médií veřejné služby a dalších demokratických institucí. #politika#demokracie#Česko
105
5
Petr Ježek
@JezekCZ · 18.6.2026
Jako dříve v Maďarsku a Polsku, pak na Slovensku, tak i nyní v Česku probíhá v přímém přenosu demontáž (již tak nedokonalého) právního státu EU – od vlády a státní správy přes životní prostředí až po veřejnoprávní média. V4 je čtyřkolka, ve které zrovna zabírají jen některá kola. #PrávníStát#Demokracie#V4#HU#PL#SK#CZ
0
0
MA
Martina Fraňková
@PrahyTeta · 17.6.2026
@Paula44212447 @PetrVaek14 @AndrejBabis Dědek se nejvíc bojí masivních protestů. Pojďme do toho. #protest#demokracie#spolecnost
Četla jsem tento názor na Facebooku a paní má úplnou pravdu. Politici i občanská společnost bojujeme proti stejné věci, tak to neoddělujme!
"Je potřeba demonstrací za aktivní účasti opozičních, tedy demokratických politiku, a je třeba dát jim slovo. To, co se nyní děje, umí pojmenovat jasně, zřetelně a s razanci. Chci na náměstích slyšet Fialu, Kupku, Rakušana, Hřiba, Grolicha, Havla, Jakoba, Decroix, Lipavskeko, Výborného, Jurečku, Havránka, Žáčka, Stojanovou a další. S prominutím naivní a mnohdy jalové řeči na akcích Milionu chvilek nestačí. Proč tam nepromluví opoziční politici, vždyť jádro těchto akcí tvoří jejich voliči. Je to chyba, a je to škoda." #demokracie#aktivismus#politika
107
13
Poslední skaut™
@Posledniskaut · 16.6.2026
"Jsou tři základní kroky, které musí každý aspirující autokrat udělat: Zničit svobodná média, zničit občanskou společnost a zničit nezávislou soudní moc, která stále může brzdit moc státní," říká v Osobnost @CRoPlus slovenský novinář a spisovatel Arpád Soltész.
https://t.co/rghzFCXjzP#politika#svoboda#demokracie
111
14
Dirigent
@RZemekoule · 16.6.2026
Jeden fašoun se odkopal, že chtějí zasahovat do televizního obsahu a je oheň na střeše. On si snad někdo opravdu myslel, že ta parta estébáků chce jen jiné financování pro nezávislou televizi a rozhlas? Stačí se podívat na Babišův způsob komunikace s médii. On je asi poslední, kdo potřebuje nezávislá veřejnoprávní média.
Myslím, že russáci jsou spokojeni s tím, kam se ČR vydala. Přemýšlím nad tím, jak to naše demokracie unese. Všechnu tu nedůslednost v sametovém závoji, která se nám vrací jako bumerang. Jo jo, přátelé, můžeme si za to sami. Estébáci měli dělat tak maximálně ve vrátnici a ne ve vládě. 🤷🏾♂️ #demokracie#media#česko
100
10
Lukáš Vlášek 🇨🇿🇺🇦
@lukas_vlasek · 16.6.2026
Jakože Babiš má hodinky a my máme čas? Nebudou hořet auta v ulicích. Nebudou rozbitý výlohy. Kultivovaný občanský nesouhlas, viz. Letná, kde jsem byl. Ale tohle demokratický a kultivovaný vyčkávání na a za pravdu a lásku v kontextu probíhající války za humny a při probíhající destrukci našeho státu jako kořisti po vyhraných volbách, se nám může šeredně vymstít. Ale bohužel souhlasím s Petrosem. Pořád ještě jsme parlamentní republika a jiný možnosti, jak ukončit současnou vládu, než svobodný a demokratický volby, nemáme.
via @PetrosKecyaPoli #politika#demokracie#občanskáaktivity
106
13
Jan Lacina
@j_lacina · 16.6.2026
Dva agenti komunistické Státní bezpečnosti destruují ČT a ČRo. Musíme do ulic, protože nemůžeme připustit, aby nám tahle politická galerka a zároveň poslední záchvěv bolševické totality reprezentantovaný tak strašnými šmejdy zdecimoval klíčové instituce demokratického státu. https://t.co/IoDYFKc33e#Demokracie#ČT#StátníBezpečnost#CZ
2
1
Jura Háček 🇨🇿🇪🇺🇺🇦 (jirka maso :)
@jura_haczek · 16.6.2026
To zaříznutí médií bolí snad ještě víc než včera.
Nejvíc šokující fakt, že 37 let žijeme ve svobodě, ale mentálně nám VŽDY vládli komunisti a zakuklený rusáci - Klaus, Zeman, Babiš, Paroubek, atd.
Jediný období z těch neuvěřitelných 37 let, kdy se překrývala funkce prezidenta i premiéra, byly tři roky s Petrem Pavlem a Petrem Fialou.
TŘI roky z 37 let!😭
Období, kdy oba dva nejvyšší státníci byli skutečně prozápadní, hodnotoví, proevropští, demokraticky smýšlející a štítili se ruska a brali ho jako hrozbu.
I když tu byl Havel nebo Topolánek, vždycky na to byli sami, s někým bojovali a bylo to jen přežívání. Stejnou situaci zažívá Petr Pavlem a touhle STB vládou.
Když vidíš socany Paroubka, Kavana, jak zpívají s komoušema internacionálu, Zaorálka, Zemana, Klause, jak se všichni rochní s Rajchlem, s Konečnou, tak je ti z toho fakt na blití... Doslova každej, kdo se kolem nich dřív motal, je dneska russák jak poleno nebo dezolátní svoloč.
A teď zase budeš čekat, jestli se stane za tři roky zázrak... #svoboda#politika#demokracie
118
13
Roman Kolář 🇨🇿
@Ro_Kolar2 · 16.6.2026
Odpůrce prezidenta @prezidentpavel neštve, že byl 4 roky v KSČ a sloužil tedy vlastně Moskvě, je sere, že pak "přešel" a přes 30 let sloužil demokracii a konal proti Moskvě, včetně například pomoci Ukrajině.
Morální odpad štve, že není jako oni, že není proruský kolaborant, že je to slušný člověk a že něco dokázal.
Proto na něj plivou všemožní dezoláti a spousta fake účtů ANO a Motoristů, že prý "kolaboruje s Bruselem" (co to je za blbost kolaborovat se sídlem uskupení, kterého jsme dobrovolně členy a které nám přináší prosperitu?), prý mlátí manželku (pomluva), prý je to proukrajinský fašista a chce válku (ne, chce mír a podporuje napadeného), proEU komouš agent Pávek, prý udával (pomluva), prý schvaloval rok 1968 (neschvaloval) atd atd...
Vláda se prezidenta snaží všemi možnými způsoby poškodit, například umělým konfliktem, kdy ho navzdory pravidlům a tradici nechce na summitu NATO. Vůbec jim nejde o to, že jestli prezident pojede, nebo ne, ale o to mu snížit podporu. Bývalý generál NATO je ideální člověk na takový summit, on problematice rozumí, hájí zájmy ČR a prezidenti vždy na takové summity jezdili.
Jde o to vykreslit prezidenta buď jako nulu, co má sedět doma a nemá na nic vliv, nebo jako "ukňučené dítě, co se agresivně cpe na výlet." #politika#demokracie#prezident