Existuje demokracie a právní stát, kde všichni včetně poslanců se musí řídit rozhodnutím soudu. A pak je tu: #demokracie#právnístát#justice
100
7
Deník N
@denikn.cz · 26.6.2026
Článek kritizuje ministerské výstupy o pokusných ústavních pučích jako prázdné a nezasvěcené prohlášení, které zlehčuje vážnost demokracie a zároveň naznačuje, že vláda Andreje Babiše se vyhýbá zásadním opatřením v době krizí. #ÚstavníPuč#Demokracie#Babiš
Obvodní soud pro Prahu 7 v pátek rozhodl o žalobě podané vládní SPD. Tou se hnutí bránilo proti zařazení do zprávy o extremismu za rok 2022. Soud uzavřel, že vnitro porušilo práva SPD.
A víte co? Žádný “libtardí” politik nebude volat, že je ten soud podplacený nebo že by měl být zrušen. A to je přesně ten rozdíl mezi demokratickými politiky a politiky z řad motoristů a tlupy kolem SPD! #justicie#politika#demokracie
137
11
Lukáš Vlášek 🇨🇿🇺🇦
@lukas_vlasek · 26.6.2026
Souhlasím s Petrosem. Žijeme v době, kdy nám vládnou 3 podnikatelský projekty bez vnitřních demokratických principů. Naše parlamentní,liberální, demokracie se otřásá v základech a my přihlížíme řízený krádeži státu.
Nelíbí se mi to a nehodlám se s tím smířit. Recept na řešení před vznikem Druhý republiky však nemám.
Via @cestmirstrakaty #Demokracie#Politika#Společnost
111
14
Ondřej Dostál
@dostalondrej · 26.6.2026
„Ústavní puč“? @petr_macinka je politik, ne právník; jeho nástrojem je zkratka, ne odborná analýza. A zde jeho slova nejsou, bohužel, zcela nemístná. Ústavní puč nemusí spáchat dav s vidlemi a pochodněmi. Častěji se děje postupným odbouráním procesních práv, rozsudek po rozsudku, opatření po opatření. A pak se najednou nestačíte divit, že nemůžete svobodně vyjít z domu, že vám zrušili volby, že vám sáhli na majetek, že platíte za cizí válku, nebo vás do ní dokonce nahnali - vše v zájmu mediálně propagovaného "dobra" či "hodnot", a kdo se vzepře, byť jen ústní kritikou, se zlou se potáže.
Středeční rozhodnutí @usoud_official prolomilo hned několik důležitých principů, bránících základní práva proti zvůli. Jedním z nich byl princip "vyslyš i druhou stranu, než rozhodneš", latinsky "audiatur et altera pars". Jak je psáno v samotném rozhodnutí, prezident doručil svůj návrh na ÚS v pondělí 22.6. "ve večerních hodinách" a již ve středu 24.6. v poledne oznamovali soudci výsledek na tiskové konferenci. Je prakticky nemožné, aby během jediného pracovního dne (úterý) byla oslovena druhá dotčená strana (vláda) a mohla se k věci vyjádřit. To se během jediného dne nedá stihnout. K podrobnému podání, které zjevně psali hradní právníci několik týdnů, nelze napsat oponenturu za den, včetně korespondence do Brna a zpět. Jenže vláda tuto šanci zjevně ani nedostala - v odůvodnění předběžného opatření se o tom nepíše nic, kdežto jindy ÚS vždy shrnuje argumenty navrhovatele, argumenty oponentů a argumenty dotčených stran.
Zde se tedy Ústavní soud zjevně ÚPLNĚ VYKAŠLAL na to, aby se zajímal o jiný názor než prezidenta-navrhovatele, tím méně aby se s argumenty druhé strany vypořádal. Ústavní soud rozhodl JEDNOSTRANNĚ, bez SLYŠENÍ DRUHÉ STRANY. Čest budiž soudcům Wintrovi a Říhové, kteří alespoň část argumentů proti návrhu prezidenta sepsali do disentního stanoviska, a to poměrně kvalitně; ale tuto možnost měla a mohla dostat vláda!!
Úkolem lidí práva je "slyšet trávu růst" a nezůstat potichu, pokud jsou odbourávána zdánlivě nudná, ale ve skutečnosti klíčová procesní pravidla. Nebo pokud jsou křivena. Proč? Protože to vede nejprve k drobným křivdám, později větším křivdám a nakonec k totalitě.
Jistě si pamatujete covidové časy - kdy si Vojtěchovo Ministerstvo zdravotnictví "prostě přivlastnilo" pravomoci zavírat obchody či omezovat svobodu pohybu, ač v zákoně existovaly jasné bariéry proti takové svévoli. Na jaře 2020 jsem ještě byl schopný tomuto zabránit, skrz soudní žalobu, a média ještě byla schopna přijmout moji tezi, že "základní práva nejsou na hraní". O půlrok později už to možné nebylo - Babišova vláda si vyhlásila "nouzový stav navěky" zneužitím ústavního zákona o bezpečnosti republiky a tím možnost přezkumu běžnými soudy "zabila". I to byl, svým způsobem ústavní puč - a také jsme to tehdy říkali, ovšem to už jako médii kritizovaní "antivaxeři", pozdější "dezoláti". Jistě vnímáte, že obrana práva je a musí zůstat nestranná - tehdy to bylo "proti Babišovi", v současné věci se "Babiše" resp. vlády nutno zastat, v obou případech bez ohledu na sympatie či antipatie. Problém je, že totalita někdy nepřichází viditelně; přichází pomalu, postupně - a pak tu najednou je.
Pan Macinka není právník, ale pokud v souvislosti se středečním předběžným opatřením ÚS pronesl slova "ústavní puč", bohužel to, byť ve zkratce, trefil. Kvůli nevyslyšení druhé strany, což je v případě Ústavního soudu a navíc tak závažné věci, jako je kompetenční spor vlády a prezidenta o zahraniční politiku státu, zásadní "renonc". #ÚstavníSoud#Práva#Demokracie
103
11
Jan Jakob
@Jan_Jakob · 26.6.2026
Když fašisti tleskají vašim plánům na „ohlídání“ médií veřejné služby, možná je čas zamyslet se proč. Ale zbyl ještě někdo z vládní koalice, kdo je toho schopen?
O financování nikdy nešlo. To teď bude z daní a na dluh. Jde o obsah. A o kontrolu. Takhle se demontuje demokracie. https://t.co/MmDm804Mgk#demokracie#svobodaSlova#mediálníKontrola#CZ
ŽALUJI HO!
(Po vzoru Émila Zoly)
Žaluji ho.
Ne proto, že vyhrál volby.
Volby jsou podstatou demokracie.
Žaluji ho proto, jak s vítězstvím nakládá.
Žaluji ho, že proměňuje stát z republiky občanů v republiku jedné politické vůle.
Žaluji ho, že soustřeďuje politickou, https://t.co/Izl67lOL0W#Žaloba#Demokracie#Politika#CZ
2
0
PE
PetrHolec
@PetrHolec · 26.6.2026
Jinak doufám, že odteď v Česku v zájmu demokracie končí nedotknutelnost a nekritizovatelnost ÚS. A taky předstírání že nemáme problém s ÚS vedeným politickým aktivistou a chvilkařem @JosefBaxa2, který platí a chodí na demonstrace proti premiérovi @AndrejBabis a na podporu @prezidentpavel, který ho do čela ÚS jmenoval‼️🫣
Tohle není normální situace. A proto by nebylo úplně nenormální, kdyby vláda rozhodnutí takového ÚS prostě ignorovala✌️ #Demokracie#ÚstavníSoud#Politika
113
20
Tomáš Zdechovský
@TomasZdechovsky · 26.6.2026
Vláda si zaslouží na vysvědčení samé pětky. Jen chaos, ničení demokracie a kašlání na lidi zvládá na jedničku.
Souhlasíte? #Vlada#Demokracie#Chaos
103
3
Peťulína Markvartová
@PeulnaMarkvart1 · 26.6.2026
Radek Vondráček naprosto přesně:
" Ústavní soud vystavil stravenku do Ankary"
Vsaďte se, že pokud vláda v pondělí potvrdí, že vedoucím delegace je logicky premiér země s parlamentní demokracií tak kolaborant, pučista a udavač si do Baxa boxu objedná nové rozhodnutí ‼️🤢🤢 https://t.co/98Btq4Ekes#politika#demokracie#justicie
109
15
JI
Jiri Lobkowicz
@jirilobkowicz1 · 26.6.2026
Použití slova rakovina v jeho zničujícím politickém metaforickém smyslu znamená, že naše země je společensky nemocná, a tento termín rámuje hluboké rány, které si naše ústavní demokratické instituce způsobily neustálé útoky Babiše a jeho koaliční vlády, jak jsem vyjmenoval ve #r სათვალთვალიშვილი #politika#demokracie#CZ
6
0
Roman Kolář 🇨🇿
@Ro_Kolar2 · 26.6.2026
Přiznám se, že jsem v prvním kole prezidentských voleb volil @danusenerudova, jelikož mi přišla jako lepší kandidátka, věděl jsem tehdy, že kauza s diplomy je nafouklá a že na Pavla budou tahat komunistickou minulost.
Musím ale říct, že Pavel je výborný a překonal moje očekávání o 10 parníků- dělá strašně moc věcí, do kterých jít nemusí, měl by klid a užíval si, ale místo toho stojí pevně za demokracií, za ČR a navíc vnáší do prostoru důležitá témata - Euro, nesmyslnost práva veta, za Fialy mluvil o nebezpečnosti dezinfa a jak se s ním má něco dělat, stál za muniční iniciativou...
A i tady toto nemusel vůbec říkat, ale řekl 👇 #Volby2023#Prezident#Demokracie
138
11
Zprávy z První Nohy
@z_nohy · 25.6.2026
Rozpustit ANO, SPD a Motoristy!!!
Jelikož "kapři si sami rybník nevypustí" je nesmysl očekávat, že by tyto strany u moci samy rozhodly o svém rozpuštění. 🤔
Ale po příštích volbách, pokud vyhrají demokratické strany, tak tohle musí být jedno z prvních rozhodnutí ministerstva vnitra! 🤗
via https://t.co/28SFsiy90A#Politika#Volby#Demokracie
112
19
TO
Tomas Etzler
@tvtomas · 25.6.2026
Jenže země, kterou vede obžalovaný estébák, jehož drží za koule fašisté a infantilní nýmandi, civilizovanou není.
Kysela: V civilizované zemi by Macinka za slova o ústavním puči už ministrem nebyl#utm_source=twitter&utm_medium=sharebt&utm_campaign=top https://t.co/PYz53VXUzb#politika#demokracie#svoboda
101
8
Michal Sirový 🇨🇿
@sssirda · 25.6.2026
Jan Kysela: “V civilizované zemi by Macinka za slova o ústavním puči už ministrem nebyl“
Velký souhlas.
Netuším, jestli ústavní soud rozhodl správně.
Ale ústavní soudy obecně jsou klíčovou institucí poválečné liberální demokracie.
Článek 83 české Ústavy:
“Ústavní soud je soudním orgánem ochrany ústavnosti.“
Když například Turek včera řekl, že by Ústavní soud neměl existovat, tak to je neuvěřitelné napadání stávajícího demokratického řádu.
Každý poslanec při svém slibu říká: “Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. [...]“
Tohle už jsou vyjádření mimo standardní mantinely a měly by vyústit ve složení mandátu.
Bohužel, nevyústí... #Ústava#ÚstavníSoud#Demokracie
133
11
JI
Jiri Lobkowicz
@jirilobkowicz1 · 25.6.2026
Pane Babiši, vy jste rakovina české demokracie
Pane Babiši,
za pouhých šest měsíců vaší koaliční vlády jste dosáhl jediného skutečného „úspěchu“ – systematicky jste proměnil naši zemi v páchnoucí bažinu korupce, lží a rozkladu demokratických institucí.
Vaše vláda od prvního dne https://t.co/P7klB9ATm3#Babiš#korupce#demokracie#CZ
16
5
HlídacíPes.org
@hlidacipes_org · 25.6.2026
Prezident nepovolal své příznivce do ulic. Nesnaží se spor řešit silou ani politickým nátlakem. Obrátil se na instituci, jejímž úkolem je podobné spory rozhodovat. Těžko si lze představit ústavně zdrženlivější postup. https://t.co/mV0p4mk7Y9#politika#Ústava#demokracie
109
15
Světlana Witowská 🇨🇿
@SvetlanaWit · 25.6.2026
Snaha ovládnout veřejnoprávní média a zpochybňování nezávislosti justice - Česko 37 let po revoluci...smutná doba. #Česko#nezávislost#demokracie
219
11
Klan Jan
@KlanJan82 · 25.6.2026
Prezident, který odmítl respektovat demokracii, proto nabídl jeji obranu. Teď je jasné, že by byl ochoten a schopen vládnout jen s pomocí Ústavního soudu. Kdy přijdou Pavlovy dekrety posvěcené koalicí ochotných ústavních soudců? Více zde 👉 https://t.co/SKuS0JeMAw#demokracie#ÚstavníSoud#politika#CZ