Kurdové sehráli naprosto klíčovou roli v porážce ISIS v Iráku i v Sýrii. V roce 2014, kdy se Islámský stát valil přes sever Iráku a východní Sýrii, byli právě Kurdové první silou, která mu dokázala účinně čelit. Obrana Kobani na podzim 2014 se stala symbolem odporu proti ISIS a zlomovým momentem celé války – kurdské jednotky YPG/YPJ zde, za podpory amerického letectva, zastavily postup džihádistů.
V Iráku kurdské pešmergy bránily Erbíl, Kirkúk i rozsáhlé úseky fronty proti ISIS, často v době, kdy se irácká armáda rozpadala. V Sýrii se z kurdských sil postupně staly Syrské demokratické síly (SDF), multietnická koalice vedená Kurdy, která s podporou USA dobyla zpět klíčová města jako Manbidž, Tabka a nakonec i Rakka – „hlavní město“ chalífátu.
Architektem americké spolupráce s Kurdy byl Brett McGurk, zvláštní vyslanec USA pro boj proti ISIS. Právě on hledal sílu ochotnou a schopnou s Islámským státem bojovat a prosadil strategii opřenou o místní síly, především Kurdy, namísto rozsáhlého nasazení amerických jednotek.
Bez Kurdů by koalice proti ISIS neměla pozemní sílu schopnou chalífát rozbít. Kurdové zaplatili za tuto roli desetitisíci padlých. Jejich boj proti ISIS byl jedním z nejvýznamnějších příspěvků k bezpečnosti regionu i Západu v posledních dekádách.
Bijî Kurdistan!
👇 -
194
25
AN
Andrej Babiš
@AndrejBabis · 20.1.2026 13:20
Žasnu, jakou bramboračku udělali někteří novináři, a hlavně opozice, kvůli letadlům L-159. Tak aby bylo jasno. O možnosti darovat tato letadla Ukrajině mluvil pan prezident už v roce 2023, tedy ve stejné době, kdy to odmítala paní Černochová. Tehdejší paní ministryně to odůvodňovala tím, že je potřebujeme pro výcvik našich vojáků, a to samozřejmě platí stále. My tedy máme stejnou pozici, jako v této věci měla předchozí vláda.
Pokrytectví opozičních politiků, kteří se předhání, kdo nás víc urazí, mě nepřekvapuje, stejně tak kritika některých novinářů, kteří si nejsou schopni ověřit fakta.
Překvapují mě ale slova pana prezidenta, který mluví o sobectví. Od prvního dne naší vlády se snažím o to, aby vztahy mezi vládou a prezidentem byly korektní, protože to je pro fungování naší země důležité. -
219
44
Vojtěch Boháč
@Svratkin · 20.1.2026 13:10
Povedlo se mi dohledat, jak je konkrétně napojený největší český dezinfo web na Moskvu. Je to hodně velký bizár.
Česká politička, která ho provozuje, často jezdí do Moskvy. Teď je nově i členkou nového ruského Klubu národní jednoty. To je organizace, která vznikla na základě dekretu Vladimira Putina a jejím deklarovaným cílem je doslova šířit ruský vliv a prosazovat ruské zájmy v zahraničí.
Členy organizace jsou nejtěžší váhy ruského režimu i ruských informačních i vojenských operací v zahraničí - od Alexandra Dugina, přes dlouholetého poradce Vladimira Putina a dnes tajemníka Svazového státu Ruska a Běloruska Sergeje Glazjeva až po zvláštnosti jako je slavný obchodník se zbraněmi Viktor But (ztvárnil ho film Obchodník se smrtí).
Je velká síla, že je někdo schopný být během války na našem prahu přiznaně v organizaci, která má za deklarovaný cíl šíření vlivu a zájmů Ruska v zahraničí a dělá to v klubu s lidmi, kteří kvůli tomu rozpoutávají války a zabíjejí.
Tady máte po delší době zase malou investigativu na rozehřátí👇 Další díl už vzniká a bude to ještě větší jízda. -
192
34
Radecho ♛
@Radecho · 20.1.2026 13:00
Meta zveřejnila aktualizovaný žebříček nejvíce lajkovaných osobností na Facebooku. Potvrzuje dominanci globálních ikon, které doplňuje výrazná stopa z ruské scény. Pořadí dle celkového počtu interakcí:
5. Shakira
4. The Rock
3. Lionel Messi
2. Cristiano Ronaldo
1. Jindřich Rajchl https://t.co/oeQhIagtwW -
214
8
Petr Honzejk
@PetrHonzejk · 20.1.2026 12:50
Rozpočet veřejnoprávních médií je cca 11 miliard korun. Moc bych poprosil poslance vládní koalice, kteří chtějí zrušit poplatky, aby zde vysvětlili, kde ty peníze v rozpočtu chtějí vzít. Jaké nové daně zavedete? Kde budete škrtat? Nebo si na to chcete půjčit? Děkuji za odpovědi! -
312
23
Máta Peprná
@PeprnaMata · 20.1.2026 12:41
Smáli jsme se Slovákům, když si jejich zmocněnec pro Covid šel koupit mikroskop, aby se na ten Covid nejdřív podíval.
Teď už mi to tak legrační nepřipadá. 🤦♂️ -
152
6
Jakub Železný🇨🇿
@JakubZelezny · 20.1.2026 12:40
Koalice se včera rozhodla financovat média veřejné služby jinak. Neřekla jak. Konkrétně zazněl jen návrh vícezdrojového financování. Doslova: “Jsou takové úvahy, že by se zřídil nějaký nějaký účet, gdě by občané mohli dobrovolně přispívat na @CzechTV a @CRozhlas”. Pozoruhodné. J. https://t.co/Z49L4aQtSf -
ANO lže, protože si to může dovolit. Je to taktika, která jim vyhrává volby. Jejich voliči si totiž myslí, že jsou ti inteligentní "se selským rozumem," leč data ukazují, že hned po SPD je volí ti nejméně vzdělání a nejhorší sociální případy.
Neslyším to od ANO prvně, že když něco platí stát z rozpočtu, že "to neplatí lidi". Samozřejmě, že platí a protože je rozpočet schodový, tak to ti lidi platí ještě k tomu i s úroky.
ANO si může dovolit lhát i proto, že zcela ovládá sítě a oponentní pohledy a vyvrácení jejich lží prostě není vidět. Ostatně mám post o jejich dezinformacích, co demobloku prohrály volby a dosahy nic moc: https://t.co/aiWTYxijA4
Taky lžou tak často, že demoblok prostě nemůže stíhat vše vyvracet, to by nedělal nic jiné. Zástupce ANO mi dokonce tvrdil, že dotování energií nejde na dluh, protože prý jde z rozpočtu. SAKRA ROZPOČET JE VE SCHODKU, každý další výdaj jde na dluh!
Když Nerudová řekla malou blbost o počtu pohlaví, tak to hned řešila celá oponentní scéna a dělala z ní "Blbuši", když něco mnohem hloupějšího plácne scéna ANO, SPD, tak to neřeší nikdo, protože oni horší sračky plácají pořád a ještě k tomu ovládání sítě. Tedy díky tady Hnutí generace, že v tom Havlíčka vymáchali. -
161
23
Martin Bartkovský
@bartkovskym · 20.1.2026 11:50
Díky @MarieBastlova za rozhovor pro Mediální cirkus na @SeznamZpravy. Od včera nám do redakce dorazila asi stovka mailů s nápady, jak otočit na obálce Pitomia. A další desítky povzbudivých reakcí na naši redakční práci. Příjemný rozdíl oproti tomu, co se píše v diskuzích. -
212
3
Alexandr Mitrofanov
@alexandrmitr2 · 20.1.2026 11:40
Když jsem opakoval, že Česko ohrožují mloci, slyšel jsem, že přeháním.
Tak jsou ve Vltavě. -
173
6
Poslední skaut™
@Posledniskaut · 20.1.2026 11:40
V @hospodarky @PetrHonzejk: "Andrej Babiš, který si podle vlastních slov koupil glóbus, aby zjistil, kde vlastně Grónsko leží, by ho mohl použít i k tomu, aby se podíval, kde leží Česko."
https://t.co/tRhHLVdvWxhttps://t.co/wxbvda3ujp -
299
17
NIC NEVIM
@Nicnevim11 · 20.1.2026 11:40
Větší problém než Grónsko je situace na dluhopisovém trhu‼️
Americké dluhopisy v posledním týdnu padají velmi prudce. Mnohem horší je situace v Japonsku, kde jsou výnosy na nových maximech a rostou parabolicky. To nedopadne dobře a má to význam i pro americké trhy. Japonsko bylo roky klíčovým zdrojem levné globální likvidity a tenhle kanál se zavírá.
Zlato nám taky vypráví příběh. Chová se skoro jako by zaceňovalo kolaps systému. 😀
Akcie byly zralé na korekci a index kolem 7000 bodů se trochu předběhnul. Tak tady máme možné katalyzátory propadu. -
156
4
IV
Ivan Pilip
@ivan_pilip · 20.1.2026 11:30
Tohle je opravdu Kocourkov, v čele vlády spolupracovník StB, další donašeč vede Ministerstvo kultury, ale na UK za to odvolávají z funkce děkana.
Pokud se s tím nedokážeme vypořádat na nejvyšších místech státu, k čemu to je? Ti dva nevadí, ale děkan ohrožuje stát? Absurdní. https://t.co/BOYmU5RRSg -
188
16
🍀Tomáš Doupal 🇨🇿
@TomasDoupa39474 · 20.1.2026 11:20
Evropská unie zvažuje vytvoření zcela nové vojenské aliance společně s Ukrajinou, v níž nebude zastoupena Amerika a Ukrajina bude jednou z hlavních vůdčích sil tohoto bloku.
Informace od @visionergeo https://t.co/z8mT8QFWV0 -
151
6
Evropská komise v ČR
@ZEK_Praha · 20.1.2026 11:10
🔴🎥Předsedkyně Evropské komise Ursula @vonderleyen vystoupí na Světovém ekonomické fóru v Davosu.
Od 10:50 sledujte její vystoupení živě zde 👉 https://t.co/7hSnIYs0T1https://t.co/WGnuoP9zLv
2
1
Sporťák
@SportakCZ · 20.1.2026 11:00
Bitka brankářů v NHL.
Jak se všichni ostatní hráči na ledě najednou přestali prát, aby mohli tento vzácný okamžik sledovat. 🔥
https://t.co/0AWfUrgFdq -
304
5
Michal Sirový 🇨🇿
@sssirda · 20.1.2026 11:00
“Protože to nejdůležitější je, že za poslední rok dokázal prezident Trump mnohé probudit z virtuální reality.“
Dobrý den, jakou virtuální realitu máte na mysli?
Třeba tu “virtuální realitu“, že platí mezinárodně uznávané hranice?
To byl fakt, který na Západě reálně skutečně platil a Trump ho teď skutečně porušuje, když chce zabrat Grónsko.
Nebo třeba to, že vcelku volný mezinárodní obchod, na kterém stojí bohatství poválečného Západu, chtěl a chce narušit. Mezinárodní obchod reálně fungoval, nebyla to žádná “virtuální realita“. Trump ho narušuje.
Je samozřejmě na každém si zhodnotit, jestli vývoj posledního roku ukazuje, zda je Trump takovou výhrou pro Česko a Západ, jako jste Vy nebo třeba pánové Vondra a Pojar deklarovali.
Ale když budeme upřímní, tak oba víme, že jste pravdu prostě neměli. :-) -
188
0
Pérák
@prazskyperak · 20.1.2026 10:50
Jednání vlády ve věci prodeje L-159 je zcela proti zájmům nejen našich spojenců, ale i proti zájmu tohoto státu. Že ale Motoristé, SPD ani ANO budou mít rusko a jeho zájmy na prvním místě bylo jasné; proč to, doprdele, nikdo z minulé vlády neudělal včas? Ty letadla leží ve skladu roky, proč je nedarovali nebo neprodali za včasu? -