⚡️Jak to bude zítra s bouřkami? Vyjádření Konvektivní skupiny ČHMÚ.
👀V sobotu nás čeká poměrně zajímavá situace v oblasti vysokého tlaku vzduchu, kdy začnou bouřky vznikat už kolem oběda zejména v Čechách. Budou poměrně chaoticky rozmístěné a budou jen zvolna postupovat k východu, později odpoledne by se tak objevily i na západní Moravě.
❗️Vzhledem k vysoké labilitě (dostupné energie, která se v bouřkách může využít, bude hodně) budou i silné s přívalovými srážkami kolem 30 mm za méně než 1 h, ojediněle i více. Není tak vyloučeno, že se výstraha na zítra bude operativně upravovat na vyšší „oranžový stupeň", kdy problémem mohou být hlavně města s nepropustným povrchem (vyšší impakt).
👉Dalším nebezpečným jevem budou i nárazy větru, lokálně i tzv. downbursty - silné sestupné proudy v bouřkách, kdy mohou dosáhnout až kolem 20 m/s (kolem 70 km/h), výjimečně i více.
👉V neposlední řadě se díky velké energii sahající až do výšek i přes 15 km se mohou vyskytnout lokálně i kroupy kolem 2 cm.
⚡️Bouřky s podobnými projevy očekáváme i v neděli, ale zde už je vyšší nejistota lokalizace.
Situaci budeme dále sledovat a případně aktualizovat.
#KonvektivníSkupina#bouřky
Níže simulovaná radarová odrazivost z modelu Aladin zítra v 16:00. Poloha bouřek je spíše orientační a nelze ji brát “doslova”. #bouřky#počasí#ČHMÚ