35. let od odsunu Sovětských vojsk🥳🇨🇿
21. června 1991 odjel z území tehdejšího Československa poslední železniční transport se sovětskými vojáky a vojenskou technikou.
Jeden z nejvýznamějších dnů novodobé české a československé historie, pokud by měl být nějaký další den vyhlášený státním svátkem, tak právě tento.
Vřelé díky patří všem, co se na této dohodě podíleli a zajistili tak odchod sovětských vojsk z naší země. Až dnes dokážeme ocenit, jak klíčová tato událost byla.🇨🇿
Dohoda se nerodila lehce, Sověti chtěli odsun v horizontu 5 let, dohoda obsahovala 7 článků a předpokládala tři etapy odsunu osob a vojenské techniky Střední skupiny vojsk z území Československa.
první etapa (26. února – 31. května 1990) – odsun 25 800 osob
druhá etapa (1. června – 31. prosince 1990) – 18 300 vojáků
třetí etapa (1. ledna – 30. června 1991) – zbylých 29 400 vojáků
Pro transport se využívala zejména železnice, celkově bylo použito 825 vlaků s 20 265 železničními vagóny, 11 088 železničních vagónů v rámci pravidelných nákladních vlaků. Dále odjelo pozemními komunikacemi 1709 vozidel, letecky (15 přeletů).
🚨Přítomnost sovětských vojsk na území naší republiky měla za následek velké materiální škody i ztráty na lidských životech.
🚨Celkový počet obětí na životech ze strany obyvatel Československa vzniklých v souvislosti s pobytem sovětských vojsk v letech 1968-1991 činil 425 osob
🚨Materiální škody způsobené sovětskou armádou dosáhly částky vyšší než 6 miliard korun, z čehož více jak polovina spadala na životní prostředí.
🚨V důsledku sovětské okupace z Československa emigrovalo více než 250 tisíc lidí, především z řad intelektuálních elit, mnoho lidí bylo politicky perzekuováno.
Za případný ♻️retweet♻️díky #Československo#Sovětskáokupace#historie